LP Viesti voitti Huittisissa molemmat ottelut

LP Viesti voitti Huittisissa molemmat ottelut

LP Viestin molemmat joukkueet voittivat harjoitusottelunsa perjantaina Huittisissa LP-Vampulan liiga- ja 1-sarjajoukkueita vastaan. Molemmissa otteluissa oli sovittu pelattavan neljä erää. Liigaottelussa LP Viesti oli parempi erin 4-0 (25-17, 25-18, 25-14, 25-17) ja Akatemia voitti 3-1 (25-27, 25-13, 25-19, 25-23).

Tomi Lemminkäisen kommentit liigajoukkueiden kohtaamisesta:

-Ihan hyvää tasaista pelaamista koko joukkueelta vaikka pelaajia kierrätettiin. Laitapelaajat pelasivat kaikki noin kolme erää ja passarit siten, että Saana Virtanen 2,5 erää ja Julia Junila 1,5 erää. Keskaripelaajat Jenni Jantunen ja Nea Haatainen ja liberona pelannut Anna Syrjälä pelasivat koko pelin. Peli pysyi samantasoisena riippumatta siitä, kuka oli kentällä ja kaikki osa-alueet toimivat koko pelin ajan. Kaikki erät olivat pelillisesti tasaisia, aika hyvällä tasolla pelattiin. Saana Lindgren ja Dagmar Boom tekivät hyvät tehot kolmeen erään, Arita Ternava oli kolmas tehopelaaja. Passareiden ja hyökkääjien yhteistyö paranee koko ajan. Tyytyväinen olen ja huomenna jatketaan Nurmossa.

Parhaina pelaajina palkittiin Vampulasta Aliisa Mansikka-Aho (vas,) ja LP Viestistä Arita Ternava.

Akatemia voittoon ensimmäisen erän tappion jälkeen

Janne Harjun kommentit 1-sarjaottelusta: Ensimmäisessä erässä ei oma aloitussyöttö purrut ja oltiin koko ajan vähän jälkijunassa. Saatiin kirittyä ennen eräpalloa ero kiinni, mutta sitten naapuri oli parempi. Kaksi seuraavaa erää oli meidän hallinnassa ja syöttö toimi. Viimeiseen erään tuli muutama turha virhe liikaa. Kierrätettiin paljon pelaajia, siihen nähden ihan hyvä esitys.

Molemmat 1-sarjajoukkueet yhteiskuvassa.

LP Viesti jatkaa matkaa Nurmoon. Lauantaina molemmat joukkueet pelaavat kaksi ottelua Nurmon joukkueita vastaan.

Akatemian ottelut pelataan klo 11 ja 16, liigajoukkueen ottelut klo 13 ja 18.