Pohjoisen pojat ja Lounaan tytöt C-ikäisten Suomen parhaat

Pohjoisen pojat ja Lounaan tytöt C-ikäisten Suomen parhaat

Pohjoisen ykkösjoukkue juhli pojissa ja Lounaan ykkönen tytöissä lentopallon alueiden Suomen mestaruuksia sunnuntaina Salossa. Poikien finaalissa turnauksen vain yhdellä erätappiolla läpi viennyt Pohjoinen löi Lännen ykkösen 25-18, 25-16. Turnauksen kruunanneessa tyttöjen finaalissa Lounas venyi voittoon Idän ykkösestä 20-25, 25-21, 16-14.

Lounaan tytöt juhlivat mestaruutta

Pronssit matkasivat tytöissä Etelään ja pojissa Lounaaseen. Kakkosjoukkueista parhaat olivat tytöissä neljänneksi sijoittunut Länsi ja pojissa kuudenneksi yltänyt Lounas.

Tyttöjen loppusijoitukset

1. Lounas 1
2. Itä 1
3. Etelä 1
4. Länsi 2
5. Pohjoinen 1
6. Länsi 1
7. Lounas 2
8. Etelä 2
9. Pohjoinen 2
10. Itä 2

Tyttöjen voittajajoukkue

Kilpinen Kerttu, Hml Lentopallokerho
Nikkanen Selma, Salon Viesti
Puputti Moona-Maria, OrPo
Saloranta Veera, LP Kangasala
Johtela Anna C, Maskun Kataja
Tuominen Kiira, Salon Viesti
Lehto Nea, Littoisten TU
Saario Aino, Perniön Sisu
Mattila Niina, Ylöjärven Ryhti
Friman Annalina, Raision Loimu
Mikkonen Iida, Someron Pallo
Salo Siiri, Someron Pallo
Päävalmentaja Juhani Leppänen
Valmentaja Anna Kilpinen

Tyttöjen Allstars

Passari Annalina Friman LOU
Yleispelaaja Liba Gashi ETE
Yleispelaaja Milla Haapaniemi LOU
Yleispelaaja Anna Johtela LOU
Keskipelaaja iina-Reeta Kaikkonen POH
Keskipelaaja Nella Haatainen ITÄ
Libero Netta Tolvanen ITÄ

Poikien loppusijoitukset

1. Pohjoinen 1
2. Länsi 1
3. Lounas 1
4. Etelä 1
5. Itä 1
6. Lounas 2
7. Länsi 2
8. Etelä 2
9. Pohjoinen 2
10. Itä 2

Poikien mestarijoukkue

Verronen Miska, Oulunsuun Heitto
Puhakka Juho-Markus, Kajaanin Kuohu
Määttä Mikko, NaPa
Kuukasjärvi Ville, Oulunsalon Vasama
Parkkinen Otto, Kempeleen Lentopallo
Hänninen Aleksi C, Kempeleen Lentopallo
Kurikka Topias, Kempeleen Lentopallo
Petänen Eetu, Kempeleen Lentopallo
Vanhatupa Kaapo, Oulunsalon Vasama
Päävalmentaja Parkkinen Jukka
Valmentaja Puhakka Pasi
Joukkueenjohtaja Isometsä Kati
Huoltaja Kurikka Taneli

Poikien Allstars

Passari Ville Kuukasjärvi POH
Yleispelaaja Mikko Määttä POH
Yleispelaaja Matias Siika-aho LÄN
Yleispelaaja Aleksi Hänninen POH
Keskipelaaja Matti Köykkä LOU
Keskipelaaja Tobias Kurikka POH
Libero Joona Katajamäki ETE

Kisojen kulttuuripalkinto ojenneettin Pohjoisen 1 poikien valmentajalle Jukka Parkkiselle.´

Tyttöjen pistetilaston kolmen kärki oli Iina-Reetta Kaikkonen (Pohjoinen 1) 12,1 pist/ott., Anna Johtala (Lounas 1) 9,7 ja Henni Bruce (Länsi 1) 8,0. Poikien kärkikolmikko oli Aleksi Hänninen (Pohjoinen 1) 11,1, Noa Mäkeläinen (Etelä 1) 9,1 ja Valtteri Luoma (Länsi 2) 6,7.

Turnauskuvat LP Viestin galleriasta:
https://lpviesti.kuvat.fi/kuvat/C-NUORTEN+ALUE-SM/

C-tyttöjen tulokset:
https://lentopallo.torneopal.fi/taso/sarja.php?turnaus=vb2020n&sarja=TCalueSM

C-poikien tulokset:
https://lentopallo.torneopal.fi/taso/sarja.php?turnaus=vb2020n&sarja=PCalueSM

Turnauksen palkintojenjako on nähtävissä GameSaver-palvelussa:
https://m.gamesaver.net/#/event/3856

Samasta palvelusta löytyy myös tallenteet kaikista turnauksen otteluista.

Lähde: Lentopalloliitto